SRG BÖKEBERG, SVEDALA

VÅR UNIKA RIDANLÄGGNING

Skolan ligger naturskönt i hjärtat av Svedala kommun med närhet till Skabersjö bokskog där det finns härliga ridvägar. Ridhuset som stod klart 2007 är hela 25x80m och har en vacker takkonstruktion som ger en känsla av rymd och ljus och med nytt underlag i form av fibersand. De äldsta byggnaderna på anläggningen är från mitten av 1800-talet. Stallarna är uppdelade på fyra olika byggnader med sammanlagt 70 boxar. Närheten till Lund, Malmö, Köpenhamn och inte minst Malmö Airport, förstärker känslan av att vara centralt nära staden men ändå mitt ute på landet. För pendlande elever stannar bussen precis utanför anläggningen.
Skolan är certifierad för att bedriva Nationell Idrottsutbildning.

MER OM NIU

Kontakt
Rektor: Mona Falkensson
mona.falkensson@ridgymnasium.nu
Tel: 072 216 81 67 

Besöksadress
Bökeberg Gård & Arena
233 94 Svedala

Vägbeskrivning >>

Följ med på en rundtur på skolan.

Karin Hero

Skolchef inriktning häst samt verksamhetsledning Bökeberg, Svedala

Karin Hero

Karin är examinerad rektor och har lång erfarenhet av hästar och ridning, är utbildad Svensk Ridlärare III och B-tränare i dressyr. Karin har arbetat utomlands som beridare i många år, både i Europa och USA, samt tävlat i dressyr på landslagsnivå. 

070 147 24 00 karin.hero@ridgymnasium.nu

Mona Falkensson

Rektor

Mona Falkensson

Mona är legitimerad specialpedagog och yrkeslärare. Tävlingserfarenhet i dressyr.

072 216 81 67  mona.falkensson@ridgymnasium.nu

Therese Fransson

Stallchef

Therese Fransson

Therese är hippolog, stallchef och undervisar våra elever i stallet.

070 811 99 31  therese.fransson@ridgymnasium.nu

Harriet Johansson

Specialpedagog

Harriet  Johansson

Harriet är legitimerad specialpedagog. 

harriet.johansson@ridgymnasium.nu

Chris Lillkvist

Kurator

Chris  Lillkvist

Chris är skolans kurator.

 chris.lillkvist@ridgymnasium.nu

Annika Nordmark

Lärare

Annika Nordmark

Annika är legitimerad lärare och hippolog. Hon undervisar i hästkurserna, är ansvarig för APL och lärlingsutbildningen.

 annika.nordmark@ridgymnasium.nu

Josefin Sjöholm

Lärare

Josefin Sjöholm

Josefin är legitimerad lärare och undervisar i matematik, fysik och naturkunskap.

072 975 31 32  josefin.sjoholm@ridgymnasium.nu

Dalle Bergström

Lärare

Dalle  Bergström

Dalle är legitimerad lärare och undervisar i Idrott och Hälsa i på våra skolor i Svedala och Flyinge. Han undervisar även i den teoretiska delen av specialidrotten (NIU) i Svedala.

 dalle.bergstrom@ridgymnasium.nu

Alexander Reuter

Lärare

Alexander Reuter

Alexander är legitimerad lärare och undervisar i historia, samhällskunskap, företagsekonomi och entreprenörskap på skolan i Svedala. Undervisar i historia på skolan i Flyinge.

 alexander.reuter@ridgymnasium.nu

Kristin Scherman

Lärare

Kristin Scherman

Kristin är legitimerad lärare och har en doktorsexamen i Biologi. Undervisar i biologi.

 kristin.scherman@ridgymnasium.nu

Sandra Håkansson

Lärare

Sandra Håkansson

Sandra är legitimerad lärare och undervisar i engelska och spanska. Undervisar även i spanska i Flyinge. 

072 975 31 32  sandra.hakansson@ridgymnasium.nu

Cajsa Göransson Blixt

Lärare

Cajsa är legitimerad lärare och undervisar i svenska och religionskunskap. Undervisar även i religionskunskap i Flyinge. 

cajsa.blixt@ridgymnasium.nu

Britt-Marie Henningsson-Ivarsson

Yrkeslärare

Britt-Marie är utbildad B-tränare i dressyr och har en mycket lång erfarenhet av hästar och ridning. Undervisar i NIU dressyr, i ridkurserna samt i aktivitetsledarskap.
Britt-Marie är aktiv tävlingsryttare i dressyr. Red 2018 sitt tredje unghäst VM på egna uppfödningar.

 britt-marie.ivarsson@ridgymnasium.nu

Lina Sjöberg

Yrkeslärare

Lina Sjöberg

Lina är legitimerad yrkeslärare och Hippolog. Undervisar i hästkunskapskurserna och i gymnasiearbetet.

 lina.sjoberg@ridgymnasium.nu

Anna Nilstam

Yrkeslärare

Anna Nilstam

Anna är hippolog, undervisar i hoppning samt i kursen Fordon & redskap.

anna.nilstam@ridgymnasium.nu

Sanna Lindberg

Yrkeslärare

Sanna är legitimerad veterinär och arbetar i Svedala och Flyinge

Sanna är legitimerad veterinär och undervisar i djursjukvård.

sanna.lindberg@ridgymnasium.nu

Li Krog

Yrkeslärare

Li Krog

Li är B-tränare samt Svensk Ridlärare II. Undervisar i hoppning och hästämnen.

 li.krog@ridgymnasium.nu

Sabina Sandström

Elevresurs och hästskötare

Sabina Sandström
sabina.sandstrom@ridgymnasium.nu

Michelle Alemo

Boenderesurs och lärarassistent

Michelle är även vår lokala elevrekryterare vid Bökeberg.

070 243 25 96 michelle.alemo@ridgymnasium.nu

Björn Berglund

Vaktmästare

Tom profilbild

Björn är anläggningsansvarig och hanterar fastighetsfrågor. Han har A-tränare licens i trav och har mångårig erfarenhet av stora stall och travsport både från USA och Sverige.

bjorn.berglund@ridgymnasium.nu

Kaisa Helseth

Yrkeslärare - föräldraledig

Kaisa Helseth

Kaisa är Ridlärare III och Tränare I på Norsk Hestesenter og Norges Rytterforbund. Hon undervisar i NIU hoppning samt i ridkurserna. Har tävlingserfarenhet i hoppning.

 kaisa.helseth@ridgymnasium.nu

Anneli Nyman

Elevresurs - tjänstledig

Anneli Nyman

Anneli är Svensk Ridlärare II. 

 anneli.nyman@ridgymnasium.nu