Spanska är det näst största modersmålet i världen, dessutom är det många människor som studerar spanska idag. Spanska är också ett viktigt affärsspråk och ett officiellt språk i bland annat FN och EU.

Tala spanska kan du göra om du ska åka skidor i Pyrenéerna, vandra Camino de Santiago eller besöka spännande städer som Buenos Aires, Barcelona eller Havanna. Ord som playa, siesta, tapas och chocolate känner du säkert redan till!

Läraren, Sandra Cea-Håkansson (bild) är legitimerad gymnasielärare i spanska, utbildad facköversättare från spanska till svenska och har en fil.lic från Lunds universitet från forskning inom lässtrategier.

Kurserna spanska 1, spanska 2 och spanska 3 kommer att erbjudas. Kursen spanska 3 ger 0,5 meritpoäng och höjer vid godkänt resultat meritvärdet av dina gymnasiala betyg.

Bienvenidos!