SRG VARBERG

I VARBERG SITTER HOPPTRADITIONEN I VÄGGARNA

Varberg är en ort som i flera decennier framförallt har förknippats med hoppsporten, både på ponny och häst. Mängder av SM-medaljer har hämtas hem under åren, både inom lagsporten och individuellt. Men naturligtvis satsar många på dressyr. Här startade vi vår första skola 2005 och vi finns på Kvarnagårdens Ridcenter tillsammans med Varbergs Ridklubb och Varbergs Ridskola. Vi har två egna stallar med sammanlagt 66 boxplatser och två karantänboxar, tillgång till två ridhus med måtten 23x60 samt utebanor. Under 2019 gjordes en större renovering gjorts av matsalen, ridhusen har fått LED belysning och utvändig fasad är bytt.
Skolan är certifierad för att bedriva Nationell Idrottsutbildning.

Kontakt
Rektor: Nina Pennebratt
nina.pennebratt@ridgymnasium.nu
Tel: 010 495 20 06

Besöksadress 
Kvarnagårdens Ridcenter
432 32 Varberg

Vägbeskrivning>>

KALENDER

Följ med Jennie på en rundtur på skolan:

Film om verksamheten på SRG Varberg:

INTRESSEANMÄLAN

VÄLKOMMEN ATT SKUGGA

Marielle Olofsson

Skolchef med inriktning skoladministration

Marielle Olofsson
010 495 20 02 marielle.olofsson@ridgymnasium.nu

Nina Pennebratt

Rektor

Nina  Pennebratt

Nina är rektor och legitimerad lärare.

010 495 20 06  nina.pennebratt@ridgymnasium.nu

Charlotte Pretorius

Stallchef

Charlotte Pretorius

Charlotte är hippolog, Svensk Ridlärare III och C-tränare i hoppning. Arbetar som stallchef och undervisar i kurserna inom NIU hoppning.

073 069 34 93  charlotte.pretorius@ridgymnasium.nu

Jennie Malmgren Ryberg

LER & bitr. stallchef

Jennie Malmgren Ryberg

Jennie är vår lokala elevrekryterare,.elev- och lärarassistent, ridlärare och biträdande stallchef-
Vill du komma och Skugga en elev? Kontakta Jennie.

070 260 93 71  jennie.malmgren.ryberg@ridgymnasium.nu

Caroline Svensson

Specialpedagog /Speciallärare

Caroline är legitimerad lärare samt har en filosofie magister i specialpedagogik.

 caroline.svensson@ridgymnasium.nu

Filip Hälldahl

Lärare

Filip Hälldahl

Filip är legitimerad lärare och undervisar i idrott och hälsa, biologi samt specialidrott.

 filip.halldahl@ridgymnasium.nu

Annelie Adamsdotter

Lärare

Annelie Adamsdotter

Annelie är legitimerad lärare. Undervisar i svenska, samhällskunskap, religionskunskap och estetisk kommunikation.

 annelie.adamsdotter@ridgymnasium.nu

Petter Pettersson

Lärare

Petter Pettersson

Petter är legitimerad lärare. Undervisar i engelska och historia.

 petter.pettersson@ridgymnasium.nu

Mats Larsnäs

Lärare

Mats Larsnäs

Mats är legitimerad lärare, undervisar i samhällskunskap, entrepenörskap samt företagsekonomi.
Arbetar i Kungsbacka och Varberg.

 mats.larsnas@ridgymnasium.nu

Dennis Oredsson

Lärare

Dennis Oredsson

Dennis är legitimerad lärare, undervisar i matematik, biologi samt naturkunskap.

dennis.oredsson@ridgymnasium.nu

Sara Wennberg

Lärare

Sara är legitimerad lärare och undervisar i kemi och fysik.
Arbetar i Varberg och Kungsbacka.

sara.wennberg@ridgymnasium.nu

Ulrika Bidegård

Hopplärare

Ulrika  Bidegård

Ulrika undervisar i specialidrott (NIU hoppning). Ulrika har ett förflutet som internationell hoppryttare och har deltagit i flera internationella mästerskapstävlingar, hon har även varit landslagsledare för ponny- och childrenryttarna i Sverige.

Lotta Johansson

Yrkeslärare

Lotta Johansson

Lotta undervisar i djurvård inom djurens hälso- och sjukvård samt i djuren i naturbruket. Arbetar även i Kungsbacka. 

 charlott.johansson@ridgymnasium.nu

Jessica Bergqvist

Yrkeslärare

Jessica undervisar i naturbruk samt i momentet körning (med häst) i kursen Ridning & körning.

jessica.bergqvist@ridgymnasium.

Tina Ahlqvist

Yrkeslärare

Tina är C-tränare i dressyr, undervisar i ridkurserna.

tina.ahlqvist@ridgymnasium.nu

Vibeke Vestrheim

Yrkeslärare

Vibeke undervisar i ridkurser, djurhållning, hästkunskap och aktivitetsledarskap.

vibeke.vestrheim@ridgymnasium.nu

Tina Severinsson

Yrkeslärare

Tina är hippolog och undervisar i ridkurser, hästkunskap och gymnasiearbete.

tina.severinsson@ridgymnasium.nu

Nina Gustafsson

Yrkeslärare

Tom profilbild

Nina är yrkeslärare och undervisar i fordon & redskap.

nina.gustafsson@ridgymnasium.nu

Anita Nilsson

Kurator

Anita Nilsson

Anita är skolkurator i Varberg och Kungsbacka. 

anita.nilsson@ridgymnasium.nu

Lotta Havasi

Skolsköterska

Lotta  Havasi

Lotta är skolsköterska i Varberg och Kungsbacka. 

lotta.havasi@ridgymnasium.nu

Michael Henningsson

Hovologilärare

Michael Henningsson

Micke är hovslagare, undervisar i hovvård samt utbildar och examinerar eleverna i tappsko-kompetens.

hovolog@ridgymnasium.nu

Tomas Boman

Vaktmästare

Tomas Boman

Tomas är anläggningens vaktmästare samt undervisar i traktorkörning.

070 537 27 07  tomas.boman@ridgymnasium.nu

Madeleine Boman

Boendeansvarig

Madeleine Boman
madeleine.boman@ridgymnasium.nu

Alvina Karlsson

Stallpersonal

Tom profilbild

Alvina arbetar som hästskötare och har tidigare varit elev vid SRG Varberg.

alvina.karlsson@ridgymnasium.nu

Tilda Amundsjö

Stallpersonal

Tom profilbild

Tilda arbetar som hästskötare och har tidigare varit elev vid SRG Varberg.

tilda.amundsjö@ridgymnasium.nu

Lina J Barse

Yrkeslärare - föräldraledig

Lina J Barse

Lina är utbildad Svensk Ridlärare och undervisar i specialidrott (NIU dressyr) och i ridkurserna, arbetar även med APL och lärling.

 lina.jbarse@ridgymnasium.nu

Sarah Lindeberg

Stallchef - ledig för studier

Sarah Lindeberg

Pernilla Haverstal

Föräldraledig. Skolchef med inriktning skoladministration

Pernilla Haverstal
 pernilla.haverstal@ridgymnasium.nu

Johanna Johansson

Förädraledig

Föräldraledig.
Johanna är stallchef, hippolog och legitimerad yrkeslärare.

johanna.johansson@ridgymnasium.nu