SRG VARBERG

I VARBERG SITTER HOPPTRADITIONEN I VÄGGARNA

Varberg är en ort som i flera decennier framförallt har förknippats med hoppsporten, både på ponny och häst. Mängder av SM-medaljer har hämtas hem under åren, både inom lagsporten och individuellt. Men naturligtvis satsar många på dressyr. Här startade vi vår första skola 2005 och vi finns på Kvarnagårdens Ridcenter tillsammans med Varbergs Ridklubb och Varbergs Ridskola. Vi har två egna stallar med sammanlagt 66 boxplatser och två karantänboxar, tillgång till två ridhus med måtten 23x60 samt utebanor. Under 2019 gjordes en större renovering gjorts av matsalen, ridhusen har fått LED belysning och utvändig fasad är bytt.
Skolan är certifierad för att bedriva Nationell Idrottsutbildning.

Kontakt
Rektor: Emma Larsson
emma.larsson@ridgymnasium.nu
Tel: 010 495 20 06

Besöksadress 
Kvarnagårdens Ridcenter
432 32 Varberg

Vägbeskrivning>>

Följ med Jennie på en rundtur på skolan:

Film om verksamheten på SRG Varberg:

INTRESSEANMÄLAN

VÄLKOMMEN ATT SKUGGA

Pernilla Haverstal

Skolchef med inriktning skoladministration

010 495 20 02  pernilla.haverstal@ridgymnasium.nu

Emma Fridén

Stallchef

Emma är utbildad SRL II. Arbetar som stallchef och undervisar i ridkurserna.

073 069 34 93  emma.friden@ridgymnasium.nu

Louise Åberg

Biträdande stallchef

Lollo är biträdande stallchef och handledare i stallet.

 louise.aberg@ridgymnasium.nu

Caroline Svensson

Specialpedagog/Speciallärare

Caroline är legitimerad lärare samt har en filosofie magister i specialpedagogik.

 caroline.svensson@ridgymnasium.nu

Filip Hälldahl

Lärare

Filip är förstelärare och undervisar i idrott och hälsa, biologi samt specialidrott.

 filip.halldahl@ridgymnasium.nu

Annelie Adamsdotter

Lärare

Annelie är lokal elevrekryterare och legitimerad lärare. Undervisar i svenska.

 annelie.adamsdotter@ridgymnasium.nu

Petter Pettersson

Lärare

Petter är legitimerad lärare. Undervisar i engelska, historia och företagsekonomi.

 petter.pettersson@ridgymnasium.nu

Mats Larsnäs

Lärare

Mats är legitimerad lärare, undervisar i samhällskunskap, entrepenörskap samt företagsekonomi.

 mats.larsnas@ridgymnasium.nu

Charlotta Philipson Rydberg

Lärare

Lotta är legitimerad lärare och undervisar i engelska och svenska.

 charlotta.philipson@ridgymnasium.nu

Eva-Marie Persson

Lärare

Eva-Marie är legitimerad lärare, undervisar i matematik och naturkunskap.

evamarie.persson@ridgymnasium.nu

Dennis Oredsson

Lärare

Dennis är legitimerad lärare, undervisar i matematik, biologi samt naturkunskap.

dennis.oredsson@ridgymnasium.nu

Bodil Alsenmyr

Yrkeslärare

Bodil är legitimerad yrkeslärare och hippolog. Undervisar i naturbruk.

 bodil.alsenmyr@ridgymnasium.nu

Jennie Malmgren Ryberg

Elev- och lärarassistent samt LER

Jennie är vår lokala elevrekryterare.
Vill du komma och Skugga en elev? Kontakta Jennie.

070 260 93 71  jennie.malmgren.ryberg@ridgymnasium.nu

Jennifer Åkerman

Yrkeslärare

Jennifer är legitimerad yrkeslärare, SRL III samt C-tränare i fälttävlan, hoppning och dressyr. Hon undervisar i körning och i specialidrott.

 jennifer.akerman@ridgymnasium.nu

Ulrika Bidegård

Hopplärare

Ulrika undervisar i åk 3 samt i NIU hoppning I Varberg. Ulrika har ett förflutet som internationell hoppryttare och har deltagit i flera internationella mästerskapstävlingar, hon har även varit landslagsledare för ponny- och childrenryttarna i Sverige.

Charlotte Pretorius

Yrkeslärare

Charlotte är hippolog, Svensk Ridlärare III och C-tränare i hoppning. Undervisar i hoppning i ridkurserna.

 charlotte.pretorius@ridgymnasium.nu

Lina J Barse

Yrkeslärare

Lina är utbildad Svensk Ridlärare och undervisar i dressyr på NIU och i ridkurserna, även APL ansvarig.

 lina.jbarse@ridgymnasium.nu

Lotta Johansson

Yrkeslärare

Lotta undervisar i djuren i naturbruket, djurvård samt djurens biologi.

 charlott.johansson@ridgymnasium.nu

Matilda Lindvert

Yrkeslärare

Matilda undervisar i naturbruk, aktivitetsledarskap samt fordon & redskap.

matilda.lindvert@ridgymnasium.nu

Madeleine Svenningsson

Stallpersonal

Madde arbetar i stallet och är med eleverna på stallturerna.

madeleine.svenningsson@ridgymnasium.nu

Tomas Boman

Vaktmästare

Tomas är anläggningens vaktmästare samt undervisar i traktorkörning.

070 537 27 07  tomas.boman@ridgymnasium.nu

Madeleine Boman

Boendeansvarig

madeleine.boman@ridgymnasium.nu

Michael Henningsson

Hovologilärare

Micke är hovslagare, undervisar i hovvård samt utbildar och examinerar eleverna i tappsko-kompetens.

hovolog@ridgymnasium.nu

Lotta Havasi

Skolsköterska

lotta.havasi@ridgymnasium.nu

Sarah Lindeberg

Stallchef - föräldraledig

Hanna Westin

Elevassistent - ledig för studier