SRG KUNGSBACKA

HÖGLANDA- ETT HÄSTMECKA I VÄSTSVERIGE

I området Höglanda handlar det mesta om hästar. Här finns vår skola med stall för ca 60 hästar, utebanor och en stor och luftig manege, 27x78m, som vi verkligen är stolta över. Runt om oss finns mängder av hästgårdar med ridhus och det är skritt-avstånd till Kungsbacka Ridklubb som arrangerar både träningar och tävlingar. På andra sidan vägen finns ytterligare en anläggning som bedriver verksamhet av hopphästar, granne med oss ligger en av Hallands Djursjukhus hästkliniker.
Skolan är certifierad för att bedriva Nationell Idrottsutbildning.

Kontakt
Rektor: Marielle Olofsson
marielle.olofsson@ridgymnasium.nu
Tel: 010 495 20 15

Besöksadress
Höglanda Gårdsväg 2, 434 95 Kungsbacka
Vägbeskrivning >>

Följ med Nina och Zandra på en rundtur på skolan:

Film om verksamheten på SRG Kungsbacka:

INTRESSEANMÄLAN

VÄLKOMMEN ATT SKUGGA

Pernilla Haverstal

Skolchef med inriktning skoladministration

010 495 20 02 pernilla.haverstal@ridgymnasium.nu

Nina Pennebratt

Bitr. rektor

Nina är biträdande rektor och legitimerad lärare.

010 495 20 10  nina.pennebratt@ridgymnasium.nu

Maria Berndtsson

Stallchef

Maria är stallchef, hon arbetar även med eleverna i stalltjänsten, Arbetsplatsförlagt Lärande (APL) samt ansvarar för boendefrågor. Vill du Skugga en elev så kontaktar du Maria.

070 926 84 01 maria.berndtsson@ridgymnasium.nu

Amanda Fredin

Biträdande stallchef/ Yrkeslärare/ LER

Amanda är biträdande stallchef och vår lokala elevrekryterare. Utbildad hipplog och Svensk Ridlärare II. Undervisar i djurhållning, djuren i naturbruket och ridkurserna samt har hand om gymnasiearbetet.

070 844 82 40 amanda.fredin@ridgymnasium.nu

Kristina Caesar

Yrkeslärare

Stina är utbildad hippolog och legitimerad yrkeslärare. Undervisar i hästkunskap och ansvarar för gymnasiearbetet. Ansvarig för skolans lärlingsutbildning och för APL. Skyddsombud.

kristina.caesar@ridgymnasium.nu

Caroline Svensson

Specialpedagog/ Speciallärare

Caroline är legitimerad lärare samt har en filosofie magister i specialpedagogik.

caroline.svensson@ridgymnasium.nu

Anna Modée

Lärare

Anna är legitimerad lärare och B-tränare i dressyr. Undervisar i dressyr och ansvarar för Idrottsspecialisering (NIU Dressyr). Tävlingserfarenhet i dressyr.

anna.modee@ridgymnasium.nu

Anna Lundberg

Lärare

Anna är legitimerad lärare, undervisar i historia och samhällskunskap.

anna.lundberg@ridgymnasium.nu

Tomas Nilsson

Lärare

Tomas är legitimerad lärare och undervisar i naturkunskap och biologi.

tomas.nilsson@ridgymnasium.nu

Anna Sylvén

Lärare

Anna undervisar i matematik och företagsekonomi.

anna.sylven@ridgymnasium.nu

Zandra Stenman

Lärare

Zandra är legitimerad lärare och undervisar i engelska och svenska.

zandra.stenman@ridgymnasium.nu

Charlotta Philipson Rydberg

Lotta är legitimerad lärare och undervisar i svenska.

charlotta.philipson@ridgymnasium.nu

Runar Höiom

Idrottslärare

runar.hoiom@ridgymnasium.nu

Sara Smedberg

Yrkeslärare

Sara är hippolog och Svensk Ridlärare III samt legitimerad yrkeslärare. Ansvarar för lärlingsutbildningen i Stockholmsområdet.

sara.smedberg@ridgymnasium.nu

Ida Lindblom

Yrkeslärare

Ida är utbildad hippolog och Svensk Ridlärare lll. Hon är vår lokala elevrekryterare samt undervisar i hoppning och i naturbruk. Arbetar även med eleverna i stalltjänsten och har hand om gymnasiearbetet.

ida.lindblom@ridgymnasium.nu

Ulrika Bidegård

Hopplärare

Ulrika är en av våra lärare på NIU hoppning i Kungsbacka. Hon har ett förflutet som internationell hoppryttare och har deltagit i flera internationella mästerskapstävlingar, hon har även varit landslagsledare för ponny- och childrenryttarna i Sverige.

Elin Zachrisson

Yrkeslärare

Elin undervisar i ridkurserna.

elin.zachrisson@ridgymnasium.nu

Elisabeth Asklund

Yrkeslärare

Elisabeth undervisar i körning inom kursen Ridning och Körning samt arbetar med eleverna i stallet och i matsalen.

elisabeth.asklund@ridgymnasium.nu

Lotta Johansson

Yrkeslärare

Lotta undervisar i djurvård.

charlott.johansson@ridgymnasium.nu

Tobias Mellström

Vaktmästare

Tobias är anläggningens vaktmästare som även undervisar i traktorkörning.

tobias.mellstrom@ridgymnasium.nu

Karina Kärrengård

Stallpersonal

Karina ansvarar för skolans matsal och hjälper till i stallet.

karina.karrengard@ridgymnasium.nu

Magdalena Andersson

Stall- & boendepersonal

magdalena.andersson@ridgymnasium.nu

Jessica Petersson

Stallpersonal

jessica.petersson@ridgymnasium.nu

Maria Källenius

Skolsköterska

maria.kallenius@ridgymnasium.nu