Thilda Glockner Pettersson och Helena Hvilstedt Pedersen tog studenten från vår skola i Flyinge, Lund 2019. Gemenskap, ansvarstagande och utveckling inom ridningen, är något båda tjejerna är överens om att de tagit med sig från sin gymnasietid.

Helena
-  Jag utvecklades stort under mina tre på SRG, framför allt i ridningen genom alla timmarna i sadeln, jag fick rida så otroligt många olika hästar, säger Helena.

 - Man fick lära sig att anpassa sin ridning efter hästarna, en del var lite piggare en del lite känsligare. Hade jag inte gått på SRG hade jag inte fått all kunskap när det gäller häst och ridning och hade inte sökt till Beridarprogrammet. Hela atmosfären på Flyinge, att dessutom få se se alla hästar och duktiga ryttare varje dag, skapar ett enormt intresse.

Helena om framtiden: - När beridarexamen är klar vill jag jobba som beridare antingen i Sverige eller utomlands. En dröm vore att sedan starta egen verksamhet och leva hästliv.

Helena om framtiden: - När beridarexamen är klar vill jag jobba som beridare antingen i Sverige eller utomlands. En dröm vore att sedan starta egen verksamhet och leva hästliv.

Thilda 
- Det jag tar med mig från tiden på SRG, är att jag utvecklade mitt intresse och viljan att verkligen satsa på hästar, säger Thilda. Jag fick inspiration av alla andra ryttare på Flyinge och fick se att man har möjlighet att kunna nå höga mål. Jag hade inte fått den möjligheten på någon annan skola.

Thilda om framtiden: - Lever här och nu på Flyinge i hästbubblan, när skolan slutar finns bara möjligheter.

Thilda om framtiden: - Lever här och nu på Flyinge i hästbubblan, när skolan slutar finns bara möjligheter.

Det bästa med SRG Flyinge?
Helena: - Det var fantastiskt att kunna kombinera hästar, ridning och studier på skolan. Är man ambitiös så finns det oanade möjligheter till att utvecklas, alla här har ett starkt intresse för hästar.

Thilda: - Väljer man SRG Flyinge så har alla samma intresse för hästar. Alla är här för samma sak, HÄSTEN. Som elev på SRG lever man i hästbubblan på Flyinge och det är underbart!